سه شنبه, 26 دی 1396 ساعت 10:42

امامزاده حبیب ابن موسی (شهرستان کاشان)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

زیارتگاه امامزاده حبیب ابن موسی(ع) در محله پشت مشهد، خیابان امام خمینی(ره) واقع شده که دارای گنبد و بارگاه باشکوهی می باشد. قدمت اولیه این

بنا به دوران سلجوقی میرسد که در دوره های مختلف تعمیر و بازسازی شده و توسعه یافته است. محراب نفیسی که در اواسط قرن هفتم هجری، توسط هنرمندان خاندان ابی طاهر کاشی برای این بقیه ساخته شده ، و در موزه دوران اسلامی نگهداری می شود. در زمان صفویه به خصوص شاه عباس اول به علت این که دودمان خود را از اولاد این امامزاده می دانست به این بقعه توجه ویژه ای داشت تا جایی که وصیّت نمود که وی را پس از مرگ در این مکان به خاک بسپارند.

در کتاب آثار تاریخی کاشان آمده است:

از تاریخهای روی محراب کاشی متعلّق به این مرقد(بعد از سوره اخلاص تاریخ 667،و بعد از سوره قدر تاریخ 670) چنین بر می آید که بنا اولیه ساختمان این بقعه هم مانند سایر بقاع امامزادگان کاشان پیش سده های شش و هفت هجری آغاز گشته و در زمان صفویه مرمت شده و تو سعه یا فته است و بر تزیینات و متعلقات آنها افزوده اند.

در دایره المعارف تشیع درباره این امامزاده آمده است:

انگیزه نامیدن این بقعه به نام (حبیب ابن موسی)وجود کتیبه ای است بر در دولنگه بقعه، که مضمون آن چنین است: ((هذا الباب علی مشهد المقدس السلطان حبیب بن موسی ابن جعفر (ع) این بقعه در نیمه دوم قرن هفتم ساخته شده و اطاق مقبره تابوت و قبر امامزاده است. بقعه دارای گنبد کاشی کاری معرق با دو گلدسته خوش منظری است. حجرات کوچک بقعه از سفال جلادار که دارای تاریخ 668 هجری قمری به رقم و تاریخ 670 قمری به حروف است.))

در کتاب امامزادگان معتبر آمده است:

دیگر از مزارات شریفه کاشان زیارت حضرت سلطان حبیب ابن موسی(ع)است که در محله پشت مشهد کاشان واقع و دارای صحن و سرای عالی و خدمه و نذورات و مورد توجه و مطاف و مزار اهالی است. از صاحب روضات الجنات نقل شده که در پشت مشهد کاشان امامزاده ای منسوب به یکی از اولادهای امام محمد باقر (ع) و بعضی گفته که منسوب است به یکی از اولادهای حضرت موسی بن جعفر(ع) و اسمش حبیب الله است.

در بقعه منوره آن می باشد مدفن مرحوم شاه عباس کبیر و در صحن این امامزاده مقبره جمعی از علماء اعلام است از آن جمله مقبره کثیرالا نوار سید الفقهاء و المجتهدین و سید الاتقاء والزاهدین الحاج سید محمدتقی ابن المیر عبدالحی ابن ابراهیم ابن السید ماجد ابن السید ابراهیم کاشانی است که در اواسط قرن سیزدهم هجری می زیسته. جامع علوم ظاهری و باطنی و صاحب کرامات و خوارق عادات و محل توجه عامه ناس و عوام و خواص و از تلامذه صاحب ریاض بوده و در سنه 1258 هجری قمری در محل امامت خود کاشان وفات فرموده و مقبره آن جناب، زیارتگاه ارباب نیاز و مطاف صاحبان قلوب صافیه است.

در جوار این امامزاده والامقام، شاعران معروف و مشهور خفته اند از آن جمله خباز کاشانی، فرهانی کاشانی، شرمی کاشانی، شکر ریز کاشانی، و قبر شاه عباس اول صفوی در رواق جنوبی حرم واقع است.

اطلاعات تکميلي

  • تصاویر تفریحی: تصاویر تفریحی
خواندن 690 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 26 دی 1396 ساعت 10:53

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.