سه شنبه, 26 دی 1396 ساعت 10:30

دریاچه نمک ( آران و بیدگل )

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دریاچه نمک آران و بیدگل در فاصله 35 کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل واقع است. وسعت این دریاچه در حدود 647 کیلومتر مربع می باشد.

این دریاچه شکلی شبیه به یک مثلث دارد که راس آن به سمت شمال است. طول قاعده این مثلث 35 کیلومتر و ارتفاع آن 38 کیلومتر می باشد. زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلاب ها و آب های سطحی در طول قرن ها پدید آمده است. عمق نمک این دریاچه بین 5 تا 54 متر متغیر است که توسط لایه های خاک رس از یکدیگر جدا شده اند. با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک های موجود کرت بندی های زیبایی به شکل پلی گن تشکیل می دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست. زمین های اطراف این دریاچه بشدت باتلاقی می باشند که وسعت باتلاق ها در منطقه غرب دریاچه به مراتب وسیع تر از مناطق دیگر آن است. از جمله مناطق باتلاقی این دریاچه می توان به حوض قیلوقه در شرق و یا باتلاق دو کویری در منطقه جنوب شرقی دریاچه اشاره کرد.

از جمله مناطق دیدنی این دریاچه جزیره سرگردان می باشد که در قسمت جنوبی جزیره واقع است . ارتفاع متوسط دریاچه نمک از سطح دریا 707 متر می باشد. قسمت های شمالی دریاچه از ارتفاع کمتری برخوردار هستند. دریاچه نمک آران و بیدگل در اکثر ماه های سال خشک و پوشیده از نمک است. در ماه های بارندگی ارتفاع آب این دریاچه در بعضی از مناطق به 2 سانتی متر می رسد ولی پس از تابش خورشید به سرعت تبخیر می شود. رود های مهمی که به این دریاچه وارد می شوند در سمت شمال و مغرب قرار دارند و عبارتند از: رود شور، رود کرج، جاجرود، حبله رود و قره سو. مهم ترین ترکیباتی که در دریاچه ی نمک وجود دارد عبارتند از: کلرید سدیم ، سولفات سدیم، کلرید منیزیم، سولفات منیزیم و ...

جهانگردان زیادی به نام این دریاچه اشاره کرده اند که از آن جمله می توان به مارکوپولو، لرد کرزن و ... اشاره کرد.

راه های ورود به دریاچه:

دو راه برای ورود به دریاچه وجود دارد.

راه اول، در مسیر آران و بیدگل به مرنجاب پس از طی مسافتی در حدود 35 کیلومتر به دو راهی دریاچه نمک می رسید.

مسیر دوم، پس از عبور از کاروانسرای مرنجاب و طی مسافتی در حدود 10 کیلومتر به دو راهی چاه سکن می رسید که با انتخاب مسیر سمت دریاچه می توان وارد دریاچه شد. لازم به ذکر است که زمین های اطراف دریاچه بشدت باتلاقی هستند. با این وصف رانندگی در خارج از این دو مسیر می تواند مشکل آفرین باشد. آخرین تلاش گروه برای ورود به دریاچه از مسیر حوض قیلوقه، پس از فرو رفتن 4 خودرو در باتلاق بدون نتیجه پایان یافت.

خواندن 616 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 10:02

تماشاخانه تصویر

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.