سه شنبه, 06 شهریور 1397 ساعت 10:41

عمر نساجی کاشان 6 هزار سال است

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عمر نساجی کاشان 6 هزار سال است

 

رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان از یافتن سندی مبنی بر پیشینه لااقی شش هزار ساله نساجینساج سنتی در این منطقه خبر داد.

محسن جاوری در نشست هم اندیشی نقش نشان های ملی در روند توسعه کاشان با اشاره به پیدا شدن قطعه سفالی در کاوش های اخیر سیلک اظهار داشت:نقش پارچه بر این قطعه سفال دلالت بر این واقعیت دارد که قدمت نساجی سنتی کاشان حداقل به شش هزار سال پیش باز می گردد.

وی در ادامه با اشاره به موقعیت ممتاز کاشان در حوزه فرهنگی و تمدنی عنوان کرد:قرارگیری در مسیر شاهراه تجاری در این حوزه به شمار میرفته جایگاه خطه کاشان را در عرصه تجارت و تولید، خاص و ممتاز نموده است.

رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان با یادآوری شرایط ویژه این منطقه در بخش صنعت و تولید خود کفایی کاشانی ها را در این حوزه متذکر شد و افزود:بر همین مبنا کاشان علاوه بر تولید ابریشم،تولید ککندخ مواد اولیه و کرم ابریشم نیز بوده است.

جاوری در بخش دیگری از سخنانش به آما کمی صنعت نساجی کاشان نیز اشاره داشت و عنوان کرد:هنرمندان کاشانی در این بخش تاکنون موفق به کسب 33 نشان ملی و 12 نشان اصالت یونسکو شده اند.

وی با بیان اینکه هنرمندان هنرهای سنتی کاشان دارای نشان درجه یک،دو و سه هستند  گفت:بر این اساس چهار  هنرمند دارای نشان درجه 1،شش هنرمند دارای نشان درجه دو،و چهر هنرمند کاشانی نیز نایل به نشان درجه 3 شده اند.

این مسئول تعداد هنرمندان فعال در نساجی سنتی را 200 نفر ذکر و اذعان داشت:این هنرمندان با 105 دستگاه  شعربافی،پنج دستگاه مخمل بافی و یک چادر شب به زنده ماندن هنر اصیل نساجی کمک می کنند.

شایان ذکر این این نشست به همت حوزه گردشگری شهرداری کاشان به عنوان یکی از برنامه های غرفه کاشان،شهر ملی نساجی در سی امین نمایشگاه ملی این هنر صنعت در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.

خواندن 670 دفعه

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.