آیین رونمایی از لوح ثبت ملی محوطه تاریخی خالد نبی شهرستان کلاله در فهرست آثار ملی کشور با حضور مسوولین استانی و شهرستانی برگزار شد.

 

به گزارش  روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان  آیین رونمایی از لوح ثبت ملی محوطه تاریخی خالد نبی شهرستان کلاله در فهرست آثار ملی کشور امروز 19 بهمن 1396 همزمان با ایام الله دهه فجر با حضور غراوی نماینده مردم شهرستان های مراوه تپه ، کلاله، گالیکش و مینودشت در مجلس شورای اسلامی، مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ، حمیدی فرماندار شهرستان، هیات امنای خالد نبی و اهالی روستای گچی سو بالا برگزار شد.

شهرام کوسه غراوی نماینده مردم شهرستان های مراوه تپه ، کلاله، گالیکش و مینودشت در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: فرودگاه کلاله محور توسعه گردشگری علی الخصوص صنعت گردشگری شرق استان است. حمیدی فرماندار کلاله در این آیین با اشاره مجموعه زیارتی گردشگری خالد نبی و ثبت این اثر در فهرست آثار ملی کشور تشریح کرد: مجموعه زیارتی گردشگری حضرت خالد نبی ع و دیگر بقاع موجود و مزار باستانی در محدوده جغرافیایی و تقسیمات کشوری دهیاری هدف گردشگری گچی سوبالا قرار دارد   و ثبت ملی این اثر ارزشمند باعث معرفی آن به گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود.

وی افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی منطقه و شرایط و اقلیم های مختلف منطقه گردشگری می تواند باعث رشد، شکوفایی و توسعه این منطقه شود. مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در این مراسم با بیان اینکه  در دو سال گذشته بیش از 8 اثر ارزشمند شهرستان کلاله در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اظهار کرد: تاکنون تعداد 27 اثر شامل محوطه های باستان شناسی کلاله در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که این امر زمینه های معرفی هر چه بهتر ظرفیت های گردشگری کلاله را فراهم می اورد.

وی در با بیان اینکه محوطه اثر تاریخی خالد نبی یک اثر بسیار ارزشمندی در جذب گردشگر است اظهار کرد: متاسفانه در سالهای گذشته به این اثر تاریخی توجه نشده است. مدیر کل میراث فرهنگی استان گلستان در پایان اشاره ای به صنایع دستی این منطقه کرد و افزود: در این منطقه صنایع دستی فوق العاده ای دارد و باید به آن نیز توجه شود و با ایجاد کارگاههای صنایع دستی آنها را احیا کرد تا بتوان از این طریق و با ایجاد بوم کلبه ها ظرفیت اقامت گردشگران را نیز در این منطقه بالا برد.

محوطه تاریخی خالد نبی  با فرم بیضی شکل و کشیدگی در جهت شمالی – جنوبی  به مساحت 12هکتار در استان گلستان ، شهرستان کلاله ، دهستان تمران و روستای گچی سو واقع گردیده است و بر اساس شواهد سطحی باستان شناختی این محوطه مربوط به قرون اول و میانی دوره اسلامی بوده و یکی از آثار شاخص استان و کشور محسوب می شود. محوطه خالد نبی در منطقه ای منحصر بفرد بر روی تپه ماهورهای طبیعی تشکیل و دارای سنگ های آهکی افراشته ای می باشد که محتمل ترین کاربرد آن می تواند گورستان باشد.

 

 

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.