سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 13:42

دره ی چاکو: جوامع پویبلو

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دره ای در ایالت نئومکزیکو مهد یکی از تمدن های امریکای شمالی است. چه کسانی در آن زندگی می کردند؟ کاربرد حفره های مدور بزرگ که در آن جا

ساخته شده چه بوده؟ قوم پوئبلوبونیتو چه کسانی بودند؟ چرا ساکنان این دره به ناگاه ناپدید شدند؟ فیلم های گاو چرانان امریکا ( کاوبویی ) تقریباً همیشه تصویر نادرستی از سرخپوستان ارایه می دهند و آنها را قومی وحشی و آدمکش معرفی می کنند که زندگی بدوی در زیر چادر ها داشتند. اما سفر به چهار گوشه ی ایالات جنوب غربی امریکا نشان می دهد که این تصویر مخدوش و غلط است. زیرا زمانی که مردم اروپا در کلبه های ابتدایی، که از سنگ و چوب درست شده بود، زندگی می کردند؛ ساکنان دره ی چاکو در بناهایی سنگی که بسیار ماهرانه و با دقت ساخته شده بود می زیستند. دره ی چاکو در معرض وزش باد های خشکی است که همراه خود گرد و خاک های ویرانگر را به همراه می آورد. با این حال حدود 1000 سال قبل مردم این منطقه قادر به ساختن سبد هایی از علف بودند، چنان محکم که می توانست آب را در خود نگه دارد. طرح های هندسی پیشرفته ای که انها برای تزیین سفال های خود از آن بهره می بردند نشان می دهد که حس هنری والایی داشتند. امروز آنها را به نام سرخپوستان آنا سازی می شناسند.

خانه ی بزرگ پوئبلو بونیتو:

اقامتگاه های اولیه در این دره خانه هایی حفره مانند بود. خانه های ساخته شده در سطح خاک از حدود 750 میلادی ساخته شد، که در ساخت آنها از سنگ و خاک استفاده می شد و حدود دوازده اتاق مجاور هم بود. البته گردشگران برای تماشای این خانه ها نمی آیند بلکه هدف آنها تماشای شهر زیبایی است به نام خانه های بزرگ در شمال دره. زمان ساخت این شهر با دقت از طریق دندرو کرونولوژی تعیین گردیده است. فناوری تاریخ نگاری از روی حلقه های درخت از 1920 در این منطقه به کار گرفته شد. از روی تنه ی درختی که روی سقف خانه ها به کار رفته و خشکی هوا باعث شده تا ان زمان سالم بماند معلوم شد که این درخت در بهار سال 1040 میلادی قطع شده است. در میان 19 اقامتگاهی که در پوئبلو بونیتو، که به معنای « دهکده ی زیباست » از همه تأثیرگذار تر است این یکی حوالی 1000 میلادی درست شده و 20 اتاق دارد، اما در سال 1000 میلادی به مجموعه ی بزرگ 800 اتاقه ای در چهار طبقه با معماری پیشرفته مبدل گردید. استفاده از سنگ های ضخیم و نازک تأثیر زیادی در زیبایی دیوار های نیم دایره دارد محل اتکایی است برای اتاق های نعل اسبی شکل پشت. تقارن و دقت هندسی ساختمان ها حاکی از طراحی نیرومند انها است. این حقیقت که اتاق ها تقریباً به یک اندازه هستند – هیچ تالار و یا اتاق بزرگ تری برای فرمانروایان در نظر گرفته نشده – نشانه عدم وجود طبقات اجتماعی است. نبود اثاثیه مثل میز و صندلی حاکی از آن است که همه ی کار ها از ساخت اشیا تا آشپزی روی زمین انجام می گرفته است. غذا البته مسأله ی مهمی بوده. ذرت از اجزای مهم تغذیه آنها بود زیرا به سادگی می توانستند آن را انبار کنند و به راحتی آرد می شود. حوالی 1000 میلادی آناسازیها انواع ذرت پر محصول را می کاشتند. آنها انواع بقولات و کدو هم پرورش می دادند و با جمع آوری دانه های وحشی آنها را هم به غذا های خود می افزودند. شکار گوزن، گوسفند، پرندگان، خرگوش و دیگر حیوانات برای جامعه ی انها ضروری بوده است.

اهمیت راهرو های روح:

هر اجتماع چاکوها یک کیواس داشت. پوئبلو بونیتو 37 کیوا داشت. کیوا حجره ی گودی بود دایره شکل با سقفی چوبی. در وسط سقف سوراخی بود که هم محل خروج دود بود و هم محل رفت و آمد. باقیمانده ابزار سفال گری و کارگاه بافندگی نشان می دهد که این کار های دستی در کیواس انجام می شده است. کیواسها گاه باشگاه های مردانه بوده و مردان می توانستند بعد از انجام کار های روزمره در جامعه ای که بیشتر مادر سالارانه بوده، در آن دور هم جمع شوند. کیوا محل انجام امور روحانی هم بوده گرچه نوع مراسم مذهبی آنها برای همیشه جزو اسرار باقی می ماند. در وسط هر کیواس حفره ای قرار داشت که تصور می شد ارواح اجداد سرخپوستان از این حفره خارج می شد تا در تصمیم گیری ها شرکت کند. درست بالای این حفره سوراخ سقف بود که فقط برای ورود و خروج دود نبود، نام سرخپوستی این سوراخ راهروی روح بوده است. طبیعت زیرزمینی کیواس نشان می دهد که این سرخپوستان می خواستند انرژی درون سوراخ سقف می رفت و اگر می توانست خارج شود برای مردم برکت و حاصلخیزی محصولات را به همراه داشت.

محو ناگهانی قوم آناسازی:

موافقت نیرو های طبیعی برای این مردم بسیار مهم بوده است. آب و هوای هر سال با آب و هوای سال دیگر همیشه تفاوت داشت. تنها حقیقت قابل اتکای هواشناسی این بود که تقریباً هیچ گاه باران نمی بارید و گاه فقط 15 میلیمتر بارش وجود داشت. هوای سرد و خشک و خشک شدن محصولات، آثار نابود کننده ای بر این مردم داشت و وجود گور های دسته جمعی، که از قحطی یا بیماری های مربوط، پر شده بودند حکایت از این فاجعه ی مداوم دارد.  شرایط آب و هوا شاید پاسخی باشد بر ناپدید شدن ناگهانی این قوم. در اوایل قرن دوازدهم مردم چاکو به اوج پیشرفت فرهنگی قوم آنا سازی رسیدند اما حوالی 1150 آنها به یکباره ناپدید شدند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که الگوی ریزش باران در این منطقه دوره ای 550 ساله دارد. ریزش باران مناسب باعث وفور محصولات کشاورزی شد، در نتیجه جمعیت افزایش پیدا کرد، حوالی 1100 میلاد این الگو تغییر کرد و در نتیجه غذای کافی برای جمعیت 5000 نفری این منطقه وجود نداشت و گرسنگی از راه رسید. مردان در تلاشی نا امیدانه برای جلب ترحم خدایان یا ارواح دست به ساخت، کیواسهای متعدد برآمدند، اما فرجی حاصل نشد. آنها که با خشکسالی شدید و فرسایش زمین هایی کشاورزی خود روبرو بودند ناچار به ترک این دره شدند و به ریوگرانده مهاجرت کردند. بنابراین یکی از بزرگترین تمدن های ماقبل اسپانیاییها به پایان رسید.

آثار به جا مانده از ساکنان دره ها:

یافته های باستانی از جوامع پوئبلو در نئو مکزیکو شامل ابزار پخت غذا، حصیر، سفال هایی با طرح های معین، سوزن و سبد های گوناگون است.

سرخپوستان هاپی:

قدیمی ترین سکونتگاه های انسان در امریکا به دهکده های هاپی در آریزونای شمالی می رسد. آنها مراسم مذهبی مفصلی داشتند و اجداد ساکنان دره ی چاکو محسوب می شوند. آنها ذرت و لوبیا می کاشتند و با ابزاری شبیه به بومرنگ استرالیایی به شکار خرگوش می رفتند.

عروسک های کاچینا:

مراسم آیینی نقش مهمی در فرهنگ جوامع هاپی دارد تا بتوانند نظر ارواح نامریی را جلب کنند. آنها برای آموزش بچه های خود عروسک هایی با اشکال گوناگون می سازند تا ارواح گوناگون با کاچینا را به انها بیاموزند.

سرخپوستان ناواجو:

پرجمعیت ترین سرخپوستان امریکا، ناواجو ها، بخش عمده از فرهنگ خود را از سرخپوستان پوئبلو گرفته اند که حوالی سال های 1000 میلادی در منطقه ی کشور چهار جانبه می زیستند. کشاورزی، نقاشی روی سنگ، دامداری و بافندگی را از آنها آموختند. فیروزه هم نزد این قوم فراوان یافت شده است. حدود نیم میلیون تکه فیروزه فقط در پوئبلو بونیتو پیدا شده است.

خواندن 848 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 15:15
محتوای بیشتر در این بخش: « ماچوپیچو: دژ شکوهمند اینکاها

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.