سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 14:48

قلمرو گمشده ی لیونس

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بنا بر افسانه های قرون وسطا، در جنوب غربی انگلستان سرزمینی وجود داشته که ناپدید شده؟ آیا حقیقتی در افسانه ها نهفته؟ سرزمین لیونس چه

ارتباطی با شاه آرتور و قوم سلتها دارد؟ هرآن کس که در انتهای سرزمین انگلستان در روزی آفتابی در جنوبی ترین نقطه ی انگلستان بایستد و به سوی جزایر سیلی بنگرد می تواند تصور کند که در این میان سرزمینی می توانسته وجود داشته باشد. در دنیای شاعر انگلیسی آلفرد لوردتنیسن « سرزمین گمشده لیونس، جایی که اکنون جز جزایر سیلی، فقط دریای وحشی است....» اما آیا وجود لیونس جایی بیشتر از تخیلات لطیف شاعر هم جا دارد؟ در افسانه های مردم نقاط مختلف جهان – آسیا، استرالیا و سواحل اقیانوس اطلس، حتی امریکا، داستان سیلی بزرگ بازگو می شود. در اسلام و مسیحیت داستان توفان نوح آمده است. همین داستان در یونان به داستان دوکالیون و پیر ها مبدل شده است. در اروپا این داستان مبدل به خیزش ناگهانی دریا شده است و منشأ آن مثل مناطق دیگر، باران های شدید نیست که منجر به فرو رفتن زمین ها در دریا شده است. این روایات در سواحل انگلستان و فرانسه هنوز بازگو می شود. بیشتر از همه نام سرزمین لیونس در میان این سرزمین های گمشده به چشم می خورد زیرا این سرزمین به افسانه ی آرتور شاه مربوط است.

لیونس چگونه ناپدید شد؟

نخستین سوابق مربوط به سرزمین های گمشده سواحل کورن وال در قرن پانزدهم و نوشته های ویلیام ورسستر به چشم می خورد. او به جنگل ها و مزارع و 140 صومعه و کلیسا که همه مابین کوه و جزایر سیلی قرار داشتند و اکنون در آب فرو رفته اند اشاره کرد. ریچارد کاریو عتیقه شناس نخستین کسی بود که نام این سرزمین ها را لیونس ذکر می کند و آن را با سرزمین آرتور شاه ربط می دهد. او مساحت ین سرزمین ها را حدود 50 کیلومتر مربع ذکر می کند و می گوید زمین ها در عمق 40 تا 60 فاتوم ( هر فاتوم 82/1 متر ) زیر دریا فرو رفته اند. سال هاست که ماهیگیران در ساحل این منطقه آثار زندگی و در و پنجره را از زیر آب بیرون می کشند و افسانه ای در این منطقه رایج است که « روزی که در یا طغیان کرد همه چیز را بلعید اما مردی به نام ترویلیان در منطقه زندگی می کنند که نشان خانوادگی اشان اسبی است که از میان امواج سر بر آورده است. در ادبیات عاشقانه ی دوره ی آرتور، لیونس نام خودمانی قهرمانی است به نام تریستان خواهرزاده شاه مارک. تریستان عاشق همسر شاه بوده که ایزولت نام داشته. مارک شاه کورن دال بوده و تصور می شود سرزمین های گمشده و لیونس در حقیقت یکی بوده اند. الفرد لوردتینسون دربار آرتور را همان سرزمین می داند و بنا بر افسانه ها لیونس روزی از میان دریاها دوباره سر بر خواهد آورد.

حقایقی پشت افسانه ها:

لیونس هم مانند آتلانتیس، نمادی است برای حسرت دوران طلایی گذشته. اما آیا به راستی سرزمین لیونس وجود داشته و در آب فرو رفته است؟ یکی از مورخان قرن هفدهم اشاره به دیوار هایی دارد که از ساحل شروع شده و تا اعماق دریا امتداد پیدا می کند. آیا این دیواره دست ساز و دیوار مزارع کنار ساحل بوده؟ در سال 1920 تحقیقی در این باره آغاز شد و مشخص گردید این دیواره ها در دوران برنز ساخته شده بود. اما عده ای عقیده دارند که دریا نمی توانسته ایه همه بالا بیاید و این دیوار ها نوعی دام صیادان ماهی بوده که هنگام مد آب ماهیها در میان دیوار ها به دام می افتادند. به هر حال افسانه ها چه در ساحل روبرو فرانسه همه حکایت از سیلی ناگهانی و بالا آمدن آب دارند. زمان دقیق این سیل مشخص نشده و روایات آن تبدیل به افسانه گردیده.

خواندن 1002 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 15:23
محتوای بیشتر در این بخش: « آتلانتیس: بهشت گمشده

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.