سه شنبه, 26 دی 1396 ساعت 11:46

غار نیاسر (شهرستان کاشان)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

( یکی از عجاب انگیزترین غار های دست کن جهان )

غار رئیس یا غار نیاسر، این غار ظاهرا مربوط به دوره اشکانیان بوده و در واقع یک معبد میترایی ( مهر پرستی ) است . میترا یکی از خدایان مردم ایران

باستان بوده، چنانکه در یکی از کتیبه های مربوط به اردشیر دوم هخامنشی (359-404 پس از میلاد) که در هگمتانه کشف شده است، علاوه بر اهورامزدا از میترا ( مهر - خورشید ) و همچنین از آناهیتا ( ناهید ) که رب النوع ( خدایگان ) عشق و زیبایی است نیز نام برده شده و از آنان سپاسگذاری شده است. این پادشاه در کتیبه دیگری نیز تنها از ایزد مهر ( میترا ) درخواست یاری و حمایت کرده و از اهورامزدا نامی نبرده است. این غار از عجایب و نوادر آثار باستانی است. در حدود 1800 تا 2000 سال قبل در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان و احتمالاً با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی پر پیچ و خم با ابزار های ابتدایی کنده شده است.

غار نیاسر کاشان شامل مجموعه زیرزمینی و پیچیده ای است که از راهرو های تنگ و طولانی و اتاق ها و چاه های متعددی تشکیل شده و دسترسی به اعماق آنها بدون بهره گیری از وسایل پیشرفته امروزی ممکن نیست. این غار که به سوراخ رئیس یا غار ویس شهرت دارد قرن ها نامکشوف ماند و در هیچ یک از متون تاریخی و آثار تحقیقی قرون اخیر و رغم ذکر سایر بنا های تاریخی منطقه نظیر آتشکده نیاسر ( بنا شده توسط اردشیر بابکان مؤسس سلسله ساسانیان ) مورد اشاره قرار نگرفته است. از شگفتی های این غار انسان ساخت بودن آن است. کمبود هوا در هیچ نقطه ای از آن احساس نمی شود و حتی در عمیق ترین نقاط آن عمل تهویه به طور طبیعی انجام می گیرد. یکی از فرضیات در مورد منشاء تاریخی این غار بیانگر این است که در ساخت آتشکده نیاسر از سنگ های تراشیده شده حاصل از کندن غار استفاده شده است. احتمالاً زمان حفر غار پیش از احداث آتشکده بوده است: غار رییس نیاسر با در های ورودی آن در باغ‌ تالار، معبدی بوده متعلق به پیروان آیین میترا (خدای ایران باستان ).

به احتمال زیاد قدمت این معبد به اوایل دوره پارت ‌ها بر می ‌گردد. غار تاریخی نیاسر درون توده سنگی از جنس تراورتن، در زیر باغ تالار و باغ ‌های مجاور آن تا زیر محله سرکمر گسترده شده است. در بلند ترین نقطه نیاسر واقع در باغ ‌تالار، ورودی اصلی این غار وجود دارد که تا صخره های بالای آبشار کشیده شده است. غار نیاسر به طور کامل ساخته دست انسان است به جز یک یا دو اتاق که در نزدیکی در ورودی قرار دارند. شکی نیست که این غار معبد میترا بوده است و پیدایش آن ممکن است به دوره اشکانیان ( پارت‌ها ) مرتبط باشد. بیشتر معبد های میترا مانند غار نیاسر در تاریکی کامل ساخته می‌ شده است. این غار ورودی ‌های دیگری نیز دارد. تعدادی از آنها در داخل صخره ‌ای وجود دارند که قسمت بالای نیاسر را از همسایگان پایین جدا می ‌سازد. این ورودی‌ ها که رو به شرق قرار دارند در امتداد آبشار منظره زیبایی از نیاسر را به نمایش گذاشته‌ اند. نشانه ‌های فرسایش آب بر روی صخره ‌ها و سنگ‌ ها دربر دارنده و گواهی این حقیقت است که غار خوش منظر این ناحیه از زمان‌ های بسیار قدیم وجود داشته است. آبشار نیاسر مدرک دیگری است که غار، معبدی بوده متعلق به پیروان آیین میترا. در زیر آبشار دو سنگ آسیاب وجود دارد که به طرز شگفت ‌آوری شبیه به یک یا دو سنگ آسیابی است که در اعماق داخل غار دیده می ‌شود.

 شکی نیست که وجود این سنگ ‌ها در داخل غار تاریک و هیجان ‌انگیز به منظور آرد کردن گندم نبوده است بلکه بر اساس آداب و تشریفات مذهبی آیین میتراییسم در مراسم قربانی دادن استفاده می‌ شده است. گفته می ‌شود، از این سنگ ‌ها به عنوان سرپوشی برای بستن ورودی‌ های اتاق‌ های کوچک غار استفاده می‌ شده است. هوای مطبوع و گردش هوا در سراسر غار وجود دارد. یکی از عمیق‌ ترین چاه ‌های داخل غار 10 متر عمق دارد و هوا حتی در آن قسمت نیز جریان دارد. به منظور طی کردن راه در داخل غار، راهرو ها و حتی اتاق ‌هایی وجود دارد که به‌ وسیله لیز خوردن یا سینه‌ خیز رفتن و در جا های دیگر، به‌ صورت خمیده می‌ توان از آن عبور کرد. غار دارای یک ورودی بزرگ می‌ باشد که در سال 1358 بر اثر زلزله خراب شده است. قسمت‌ هایی از غار نیز که متلاشی شده و از بین رفته ، زیر آوار زلزله قرار دارد. بیشتر ظروف سفالی در داخل غار مربوط به دوره ساسانی بوده و مقداری نیز متعلق به دوره پارت ‌ها می ‌باشد. با این وجود مقداری ظروف سفالی از دوره اسلامی نیز در اطراف ورودی ‌های غار دیده شده است. 

در برخی نقاط اتاقک های کوچکی نیز ظاهرا به عنوان عبادتگاه ساخته شده است. ظاهرا گذشتگانی که در این منطقه می زیسته اند از این مکان به منظور دور شدن از هیاهوی مردمان و استفاده از گوشه خلوتی به منظور چله نشینی های خود استفاده نموده اند. برخی اعتقاد به مسکونی بودن این غار در گذشته دارند و معتقدند که کوچک و کم ارتفاع بودن غار به دلیل کوتوله بودن انسان های ماقبل تاریخ دارد که این نظر در مقایسه با نظر قبل دارای طرفداران بسیار کمتری است. به هر جهت این غار می تواند یکی از جاذبه های مهم توریستی منطقه به شمار آید.

    

خواندن 1170 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 26 دی 1396 ساعت 12:04
محتوای بیشتر در این بخش: « چغازنبیل ( استان خوزستان )

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.