دوشنبه, 22 آبان 1396 ساعت 08:35

درخت خون بار (استان قزوین)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

( عجیب ترین درخت های جهان )

درخت چنار خون‌ بار روستای زر آباد الموت همچنان پذیرای گردشگران خارجی و عزاداران حضرت سید الشهدا (ع) در روز عاشورا است. درخت چنار کهن‌ سالی در حیاط امامزاده علی ‌اصغر در روستای زر آباد الموت در استان قزوین وجود دارد که به درخت چنار خون‌ بار

مشهور است. خون ‌بار بودن این درخت، قدمت دیرینه ‌ای دارد و حتی در زمان شاه ‌سلطان حسین صفوی نیز روایت‌ هایی از آن مطرح شده است. در نزدیکی سحرگاه روز عاشورا، صمغی قرمز رنگ شبیه خون از این درخت خارج می شود که آزمایش‌ هایی هم روی آن انجام شده است. البته هیچ‌ کدام از آزمایش‌ ها با وجود مشاهده ‌ی ترکیبات مشابه خون در این صمغ‌، این مسأله را تأیید نکرده ‌اند که این مایع، به خون انسان مربوط می‌شود. این دو درخت چناری که درهم تنیده شده‌اند قدمت بیش از 600 سال دارد. هر سال در روزهای عزاداری ماه محرم، بیش از10 هزار نفر در این محل حضور می ‌یابند. پس از پایان مراسم عزاداری و سینه ‌زنی در روز تاسوعا، جمعیت حاضر در امامزاده، سحرگاه روز عاشورا دور درخت جمع می‌شوند و به خواندن مرثیه و عزاداری می‌پردازند. در این زمان، صمغ قرمز رنگی از برخی شاخه‌های این درخت چنار به آرامی شروع به تراوش می‌کند. این اتفاق تا ظهر روز عاشورا ادامه دارد و پس از آن، این شاخه ‌ها خشک می‌شوند.

نکته‌ ی جالب این است که این مایع فقط روز عاشورا از درخت خارج می‌شود، یعنی با توجه به متفاوت بودن سال‌های هجری شمسی و هجری قمری، این اتفاق درست در روز دهم ماه محرم رخ می‌دهد. وجود این درخت که به یکی از جاذبه‌های گردشگری و مذهبی استان قزوین تبدیل شده است، هر سال در ماه محرم گردشگران زیادی را از کشورهای مسلمان مانند عراق و سوریه و حتی برخی از کشورهای اروپایی به این محل می‌ کشاند.

خواندن 1490 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 14:23
محتوای بیشتر در این بخش: منار جنبان (استان اصفهان) »

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.