دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 10:03

غار چال نخجیر (استان مرکزی )

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

( قدیمی ترین غار آهکی جهان )

حد فاصل نراق و دلیجان درست در جایی که آفتاب دشت در تابستان هرم گرمای طاقت فرسا دارد اگر از دهنه غار هفتاد میلیون ساله نخجیر حتی برای چند

دقیقه به فضای داخلی غار پناه ببری به یکباره گویی در فصلی دیگر قدم گذاشته‌ای. خنکای هوا، تصاویر بلورین و ترکیب شکل‌هایی که آهک‌ها بر دیواره غار آفریده‌اند مسحورت می‌کند. اینجا دمای هوا در تمامی فصول بین 7 تا 14 درجه سانتیگراد ثابت است و با هر گام برداشتن به خوبی می‌توان پویایی و رشد ترکیبات شکل دهنده دیواره‌ها را حس کرد؛ این غار سال 68 توسط سازمان آب کشف شد و در نهایت 20 سال پس از آن، به بهره ‌برداری عمومی رسید. اکنون 12 کیلومتر از مسیر غار کشف و از این میزان، 1200 متر برای بازدید، نورپردازی و کفسازی شده است. چال نخجیر که گفته می‌شود شبیه نای انسان با هزاران فرعی است،‌ غاری سه طبقه به ‌شمار می‌آید که دو طبقه از آن با ایجاد مسیرها و پله‌هایی که گاهی تعداد آن‌ها به 47 پله می‌رسد، برای بازدید گردشگران آماده شده است. طبقه نخست سفره آب زیرزمینی و دریاچه‌ای را شامل می‌شود که در عمق 61 متری از سطح غار است و تا 19 متر عمق دارد؛ طبقه‌های دوم و سوم غار هم پوشیده از آبشارهای آهکی، قندیل‌ها و سنگ‌های آهکی است.

در غار نخجیر به دلیل آنکه هیچ نوری به داخل نفوذ نمی‌کند، موجود زنده‌ای را نمی‌توان یافت که وجود بافت آهکی هم این موضوع را می‌تواند ثابت کند؛ سنگ‌های آهکی غار با تعداد بسیار و شکل‌هایی منحصر به فرد به دلیل عبور نور از سطح خود، در تمامی مسیر غار به چشم می‌خورند و از جمله ویژگی‌های جالب آنها این است که هر 100 سال، 2/5 سانتی‌ متر به قطرشان افزوده می‌شود که بر این اساس، زمین‌ شناسان شکل آینده هر قسمت از غار را می‌توانند پیش ‌بینی کنند.

این غار یکی از شگفت‌‌ انگیزترین جاذبه‌های طبیعی جهان به شمار می‌رود و منشورها و اسفنج‌های بلورین کلسیت، باغ‌های مرجانی، دالان‌ها، دهلیزها، تراس‌ها و حوضچه‌های متعدد جلوه‌ای انحصاری به این غار داده‌ است. غار چال نخجیر دارای یک شاخه اصلی به طول بیش از یک ‌هزار و 200 متر و چندین شاخه فرعی است که از راه همواری می‌توان به راحتی در غار حرکت کرد. رسوبات دولومیتی به مقیاس قابل توجهی به صورت لایه‌های سفید ‌رنگ، کف کریدورها و دالان‌ها و دهلیزهای مسیر اصلی غار را پوشانده است؛ کف دیواره‌های غار پوشیده از اسفنج‌های بلورین و سنگ‌های تزئینی زیبایی است.

غار چال نخجیر قرار است، دهنه‌ی دیگری هم داشته باشد که اکنون به‌ دلیل آسیب ناشی از جریان هوا به بلورهای داخل غار، این دهنه بسته شده است. البته از نظر دوستداران محیط‌ زیست استان مرکزی، نباید کاری که برای دهنه‌ ورودی غار و تغییر اندازه‌ آن برای جذب گردشگر بیشتر انجام شد، دوباره تکرار شود، چون این اقدام آسیب بزرگتری را وارد می‌کند. غار چال نخجیر به‌ جز مسیر اصلی که محل عبور بازدیدکنندگان از آن است، چهار فرعی دیگر با تالار هایی به نام عروس، سفره‌ عروس، بال فرشته، کله اسبی، چهل ‌چراغ، ماکارونی و فوتبالیست دارد. البته در طول مسیر، اشکال بسیار جالبی را از بلورها و پایه‌ بلورها که شبیه حیواناتی مانند تمساح، کرگدن،‌ بچه‌ فیل و لاک پشت هستند، می‌توان مشاهده کرد؛ یکی دیگر از بخش‌های جذاب غار، تالار آبچکان است. جایی که به یکباره رطوبت هوا به دلیل وجود قطرات آبی که از سقف و دیواره‌های غار فرو می‌چکد افزایش می‌یابد و دیگر تقریبا هیچ سطح خشکی نمی‌توان یافت.

در قسمت پایانی مسیر بازدید هم تالاری از قندیل‌های بلوری به چشم می‌خورد که به دلیل شرایط ویژه‌ آن، رشد قندیل‌ها سریعتر و بلورها بسیار شفاف تر از دیگر قسمت‌های غار هستند. یکی از راهنمایان غار در باره ویژگی‌های آن می‌گوید: غار نخجیر که در سال‌های بسیار دور مردم بدان غار «هوهو» می‌گفتند اگر به صورت کامل به بهره‌ برداری عمومی برسد جذابیت‌های بسیار بیشتری از غار علیصدر همدان خواهد داشت، زیرا شگفتی‌های دیواره‌ها و قندیل‌های آن زیباتر است و دریاچه آن هم می‌تواند با استفاده از قایق مسیر بازدید را متنوع تر و دیدنی ‌تر کند.

خواندن 1611 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 08 دی 1396 ساعت 12:34

تماشاخانه تصویر

محتوای بیشتر در این بخش: سنگ نگاره های تیمره (استان مرکزی) »

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.