یکشنبه, 29 بهمن 1396 ساعت 12:10

روستای اورامان تخت (استان کردستان)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

(بزرگترین روستای پلکانی جهان)

روستای اورامان تخت مرکز دهستان اورامانات در جنوب شرقی شهر مریوان قرار دارد و جاده ای به طول 75 کیلومتر آن را به شهر مریوان متصل می نماید.

 

حدود 30 کیلومتر این راه آسفالت و بقیه خاکی است. از نظر زبان‌ شناسی و معناشناسی، کلمه‌ی اورامان ترکیبی از اور + امان می‌باشد که اور به معنای آتش و امان به معنی نجات و پناه است و ترکیب آن به معنی آتش پناهم ده می‌باشد که بر اساس معناشناسی به دوران زرتشت برمی‌گردد. وجه تسمیه‌ی  دیگر اورامان این است که هه ‌ورامان ترکیبی از هه‌ور به معنی برآمدگی و ارتفاع و امان به معنی بالا آمدن می باشد که ترکیب آن به معنای مکانی مرتفع است که از اطرافش بلندتر می‌باشد. اورامان تخت را هزار ماسوله نیز مى‌نامند. زیرا معمارى آن همانند ماسوله حیاط هر خانه بام خانه‌اى دیگر است، اما با وسعتى بیشتر. خانه های این روستا بطور کلی از سنگ ساخته شده اند. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانى شهرى بزرگ بوده و مرکزیتى خاص داشته به همین دلیل از اورامان تخت به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه‌اى اورامان یاد مى‌کرده‌اند.

به غیر از وضعیت خاص روستا از نظر معمارى، موقعیت چشمه‌هاى پر آب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه از زمان ساسانى است. ساکنان این منطقه و زبان آنها به هورامی مشهور است. لهجه هورامی یکی از لهجه های مشهور کردی است. این روستا پوشیده از درخت گردو، انار، انجیر و توت می باشد. ساکنان اورامان تخت مسلمان سنی مذهب از فرقه شافعی می باشند. از بناهای مذهبی دیگر می توان مسجد عبداللهی و اویهنگ و مقبره کوصه هجیج را نام برد. صنایع دستی اورامان تخت عمدتاً بافت کلاش (گیوه)، کلاه، جاجیم، تسبیح، سجاده و گلیم، سجاده بافی، (موج، جاجیم)، شالبافی و تهیه پارچه های پشمی، گیوه دوزی، نازک کاری، منبت کاری، معرق، سفال گری، نمد مالی، زیور آلات محلی، سوزن دوزی، قرقره بافی، قلاب بافی، گل دوزی، پولک و منجوق دوزی، حصیر و سبد، بافت سیاه چادر، فلز کاری، ساخت آلات موسیقی تشکیل می‌دهند.

خواندن 1218 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 29 بهمن 1396 ساعت 12:19

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.