یکشنبه, 29 بهمن 1396 ساعت 11:54

دریاچه زریوار(استان کردستان)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

(بزرگترین دریاچه آب شیرین خاورمیانه)

وجود دریاچه زریوار و نفوذ توده های مرطوب زمستانی و بهاری در مریوان، تاثیر فراوانی در مرطوب و معتدل شدن هوای این ناحیه دارد، رطوبت هوا و بارش های

مناسب در این منطقه موجب ایجاد پوشش گیاهی زیبایی در این ناحیه شده است. وجود دریاچه زریوار در میان جنگل های انبوه و زیبای بلوط و گونه ها مختلف درختان جنگلی ، سرزمین با شکوه را در غرب ایران پدید آورده است و آن را به مهم ترین جاذبه گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است. دریاچه زریوار یا تالاب آب شیرین زریبار (کردی: زریبار) در فاصله3 کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان ایران و از مکان‌های دیدنی و گردشگری این استان است. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف‌ جوش و بارش تأمین می‌شود.

در بیشتر زمستان‌ها سطح دریاچه کاملاً یخ می‌بندد. این تالاب در طول جغرافیایی ´8°46 و عرض جغرافیایی ´32°35 و ارتفاع 1258 متری از سطح دریا واقع گردیده‌ است. طول دریاچه زریوار حدود 5 کیلومتر و عرض آن حدود 6/1 کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول های مختلف سال متغیر و حداکثر عمق آن 5/5 متر است. تالاب زریبار یکی از منحصر به فرد ترین دریاچه‌های آب شیرین در جهان بشمار می‌رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست و حتی مواردی از رفتار و عملکرد برخی از موجودات مشاهده می‌گردد که تاکنون مطالعه و یا اعلام نشده ‌است که نیاز به بررسی بیشتر را می‌طلبد. حجم تقریبی آب تالاب حدود 30 میلیون متر مکعب برآورد شده ‌است. محیط تالاب حدود 5/22کیلومتر و میزان متوسط بارندگی 786 میلیمتر در سال است. رطوبت نسبی برابر58/4 درصد و متوسط تبخیر سالیانه معادل1900 میلیمتر گزارش شده ‌است.

خواندن 1169 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 29 بهمن 1396 ساعت 12:09

تماشاخانه تصویر

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.