این بقعه در شهرستان دشتی ، بخش کاکی ، 40 کیلومتری غرب روستای شیخیان سلنجی و 49 کیلومتری جنوب غربی خورموج مرکز شهرستان قرار گرفته

است. درباره نسب آن حضرت اقوال متفاوتی ذکر شده است . برخی او را همان محمد بن موسی معروف به سید میر محمد عابد می دانند واضح است که این قول نمی تواند صحیح باشد چرا که محمد بن موسی معروف به محمد عابد قبرش در شیراز و در جوار حرم مطهر احمد بن موسی معروف به شاهچراغ است .عده ای وی را نوه حضرت موسی بن جعفر(ع) می دانند؛ و بالاخره بعضی گویند نسب وی به امام سجاد(ع) می رسد؛ دلیل این گروه آن است که در قدیم در منطقه دشتی به آن دسته از اولاد حضرت علی (ع) که از نسل امام سجاد(ع) بوده اند شاهزاده  می گفته اند. بنا به نقل مطلعین و معمرین محلی در قدیم جایی که اکنون روستای شیخیان، چاه حسین جمال، گزدراز و برید قرار دارد شهری بزرگ و آباد به نام " شهر سو " وجود داشته است .

تاریخچه بقعه، معماری ، امکانات:

قبر شاهزاده محمد تا مدتها رویش فقط یک گنبد چه بود تا اینکه  یک قرن و اندی سال پیش مرحوم حاج عباس بن زایر حسین بن محمد از طایفه بردستانی های شیخیان که فردی  متمكن و خیر اندیش بود روی آن اتاقی احداث كرد. حاج علی اندرخور فرزند آن مرحوم جریان ساخت اتاق توسط پدرش را اینگونه بیان می کند : « پدرم  كه فردی مالدار و محب اهل بیت بود، شبی شاهزاده محمد که  بقول پدرم سیدی نورانی و کوتاه قد بوده به خوابش می آید، آن بزرگوار به پدرم می فرماید : چرا اتاقی روی قبر من نمی سازی ؟ بعد از این خواب پدرم با همکاری دیگر دوستداران آل علی (ع)  اتاقی سنگ و گچی و دارای  گنبد  و گلدسته به ابعاد 7×3 متر بر روی قبر شاهزاده محمد می سازد. در سالهای بعد با نذورات مردمی و به سرپرستی خادمین وقت به ترتیب اتاقی شش ضلع به مساحت 28 متر مربع مشهور به «دالون» و اتاقی دیگر به ابعاد 12×4 متر معروف به پنج دری به اتاق اصلی افزوده می شود. چند سال قبل از انقلاب با هزینه حاج عبدالله دهقان از خیرین شیخیان و به سرپرستی مرحوم حاج سید خسرو حسینی آزاد ، اتاق قدیمی شاهزاده محمد تخریب و اتاق سنگ و گچی فعلی بنا می گردد. این اتاق بر فرازش گنبدی از نوع ناری با دو گلدسته كوچك در اطراف بنا گشته است. در زیر گنبد قبری به طول 80/1 ، عرض85 و ارتفاع 95  سانتی متر قرار گرفته و بر روی آن ضریحی آلومینیومی نصب شده است.

دیوارهای اتاق از داخل نازک کاری گچ و رنگ آمیزی شده. در اطراف ضریح شش شاه نشین به ابعاد وجود دارد كه سقف همگی هلالی شكل و کفشان سیمانی و مفروش به قالی و موکت است . دارای دو در ورودی اصلی در جانب  شرق و غرب و دو در فرعی در شمال و جنوب است. بقعه شاهزاده محمد دارای امکانات نسبتاً خوبی است که شامل فضای سبز ، پنج زائر سرا، آب انبار، چاه آب ،سرویس بهداشتی، آشپزخانه و وسائل آشپزی می باشد. متاسفانه جاده اش تاكنون خاکی، پرپیچ و خم و رفت و آمد در آن به هنگام  زمستان و زمان بارندگی به سختی صورت می گیرد.

اطلاعات تکميلي

  • تصاویر تفریحی: تصاویر تفریحی

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.