بقعه با شکوه این امامزاده در 5 کیلومتری شمال غرب شهر بلداجی، نزدیکی روستای کلبی بک، در 41 کیلومتری جنوب غربی شهر اردل در بالای کوهی مرتفع

با چشم انداز فوق العاده زیبا و دیدنی واقع شده است. این زیارتگاه از مهم ترین بقاع متبرکه استان چهارمحال و بختیاری است و قدمت آن به دوره تیموریان باز می گردد که در زمان صفویه تجدید بنا شده و در دوره های بعد تا سال های اخیر نیز بارها مرمت و بازسازی شده است. بقعه شامل ایوان، گنبد، حرم، ضریح، مسجد و زاِئر سرا است. ایوان بقعه که در دوره های بعدی (قاجاریه به آن ملحق شده به ابعاد 30/6×60/2 متر است و در دو قسمت آن دو صفه با قوس جناقی در آن تعبیه شده است. صفه سمت چپ دارای دری آهنی است و به اتاق اطلاعات زائران تبدیل شده است. پلان اصلی بقعه هشت ضلعی است و هر یک از اضلاع آن بیش از 2 متر است که در اضلاع بزرگتر چهار طاق نما با قوس جناقی تشکیل شده و در میان هر طاق نما دری قرار دارد. اضلاع کوچکتر شبیه به طاقچه های سه ضلعی با قوس جناقی است.

 ورودیهاي بقعه کوتاه و چوبی اند. ورودی جهات شرق و شمال مختص مردان و ورودی غربی و جنوبی ویژه بانوان است. مصالح به کار رفته در این بنا، آجر، سنگ و ملاط گچ و یا گل می باشد. پوشش درونی دیوارها گچ اندود و در دو مرحله نقاشی ها و کتیبه هایی با مضمون آیات قرآنی بر سطح آن نقش بسته است. کف و ازاره حرم با سنگ مرمر پوشش یافته و الباقی گچ اندود است. در وسط بقعه ضریح کوچک فلزی آب طلاکاری شده زیبایی قرار دارد که با حصار فلزی به دو قسمت زنانه و مردانه تبدیل شده است. بر روی درب ضریح، کتیبه ذیل قلمزنی شده است: « ضریح مطهر حضرت امامزاده حمزه علی در چهارمین سال انقلاب جمهوری اسلامی ایران با خودیاری زائران محترم و همت امنا و نظارت اداره اوقاف ساخته و نصب شد.» کاشی کاری های بقعه جدید و به رنگ آبی و کتیبه «بسم الله الرحمن الرحیم» احتمالاً مربوط به دوره قاجاریه می باشد.

در بالای ورودی ها در ساقه گنبد چهار منفذ مشبک جهت تهویه هوا طراحی شده و در زائران منافذ چهار پنجره برای نورگیری فضای داخل حرم تعبیه شده است و تنها یک نمونه آن چوبی و مشبک می باشد. مساحت اندک بقعه سبب شده است بدون هیچ عنصری، گنبد عرقچینی بنا به قطر 8 و ارتفاع بیش از 3 متر بر آن ساخته شود. نمای خارجی گنبد رنگ طلایی دارد و نمای داخلی نیز دارای نقاشی مختصری است. نمای بیرونی بقعه دارای فرمی چهار ضلعی است که در جلوی ورودی شرق، ایوان و سایر ورودی ها طاق نمایی عمیق با قوس های جناقی ایجاد شده است. در تغییرات سالیان اخیر، طاق نما جبهه ی غربی کاملاً مسدود و جبهه جنوبی سنگ نما گردیده و همچنین در جبهه غربی و شمالی بقعه، نمازخانه هایی به ابعاد 20/0× 6 متر برای زنان و مردان الحاق شده است. مساحت آرامگاه 50 متر مربع و مساحت کل بنا 3000 متر و مساحت فعلی مجموعه اعم از عرصه و اعیان جمعاً 900000 متر مربع برآورده شده است.

 این بقعه دارای 23 سوئیت 40 متری، و 5 اتاق بزرگ و دفتر هیأت امنا، 100 مغازه، کشتارگاه، موتورخانه، پارک بازی کودکان به مساحت 800 متر مربع، 30 هکتار فضای سبز و بیش از 50 هزار درختان مختلف است. طرح جامع توسعه این بقعه در دستور کار اداره کل اوقاف استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته و در دو هزار متر مربع در دو طبقه در حال انجام است. پیرامون این بنا دشتی پهناور گسترده است و به مناسبت جایگاه طبیعی و آب و هوای خوب و دیگر جاذبه های اطراف آن، همه ساله از اوایل اردیبهشت تا پایان شهریور ماه، هزاران گردشگر از درون و بیرون استان به این زیارتگاه روی می آورند. عمده مسافران و زائران با بر پا کردن چادر، یک روز یا چند شبانه روز را در این مکان اقامت می کنند. گاه در فصل تابستان اردوگاهی با حدود هزار چادر در این مکان بر پا می شود و جمعیت آن را چهل هزار نفر برآورده می کنند. این بنا در تاریخ دوم فروردین ماه 1382 ه.ش تحت شماره 8225 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است.

اطلاعات تکميلي

  • تصاویر تفریحی: تصاویر تفریحی

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.