پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 19:21

کلیسای وانک (استان اصفهان)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کلیسای وانک یا ( آمنا پرکیج ) نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می ‌باشد و در زمان

شاه عباس دوم ساخته شده ‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع است. ارامنه بعد از کوچ بزرگ یعنی در سال ۱۶۰۵ به دستور شاه عباس دوم به اصفهان آورده شدند . آنها از بدو ورود شروع به ساختن محل زندگی کردند و در وهله اول کلیساها را بنا کردند . ارامنه مردمانی بودند که مذهب برایشان اهمیت بسیاری داشت. پس این باعث می ‌شد که محلی برای دعا و راز و نیاز با خدای خود داشته باشند. اولین آنها کلیسای وانک بود. وانک اولین بار در سال ۱۶۰۴ ساخته شد که البته این بنا خیلی کوچک ‌تر از بنای فعلی و با وسعت کم ساخته شد. ۵۰ سال بعد از ساخت اولیه به خواست و تشویق خلیفه وقت داویر اول ( خلیفه شخصی است روحانی که ازدواج نمی‌ کند و امور ارامنه در دست اوست این شخص از ارمنستان و یا لبنان که رئوس مذهبی ارامنه هستند انتخاب شده و به نقاط مختلفی که ارامنه ساکن هستند فرستاده می ‌شود ) این مکان ویران شده و جای آن بنایی با طرحی شکوهمند و عظیم ساخته می ‌شود. ساخت این مکان ۹ سال به طول می ‌انجامد و در سال ۱۶۶۴ در زمان سلطنت شاه عباس دوم به اتمام می ‌رسد . این مکان را برای تعلیم راهبان و اسکان خلیفه بنا می ‌کنند.

بنای عظیم و برج ساعت آن از فاصله دور مشخص است با ایران این بنا با ذوق و سلیقه مردمان این منطقه بیشتر آشنا می ‌شویم مردمانی که خاک خود را رها کرده و به سرزمین غریب آورده شدند و اثری چنین زیبا خلق کرده‌اند . این بنا دو در ورودی دارد که در اصلی دری چوبی بزرگ است که مردم از آن رفت و آمد می ‌کنند. سر در این ورودی منظره‌ ای از داخل دیر با کاشی لاجوردی و خاکستری مزین شده بالای تصویر به خط ارمنی این چنین نوشته شده « دیر ناجی همگان محلی برای راهبان ».  در سمت راست حیاط برج ناقوس واقع است. در زیر این برج دو قبر وجود دارد؛ این قبر ها متعلق به سربازی ارمنی و دیگری متعلق به پیشوای ارمنی است. این برج ۳۸ سال بعد از بنای اصلی ساخته شده‌ است. هزینه آن را تاجری ارمنی به اسم هوانجان جمالیان متقبل گشته‌ است.

در سمت راست این بنا ( برج ناقوس ) کتیبه ‌ای بزرگ به رنگ آبی مشخص است و دور آن را سنگ های صلیبی احاطه کرده ‌اند این سنگ های صلیبی به زبان ارمنی (خاچ کارم نام دارند یعنی همان سنگ صلیبی) این سنگها یا خاچ کارها از کلیساهای ویران شده جلفا به این مکان آورده شده و در این دیوار نصب شده‌اند . در قسمت سمت چپ برج ناقوس بنای یاد بودی چشم بیننده را به طرف خود جلب می ‌کند این بنای یاد بود ، یاد بودی از قتل عام ارامنه ‌است که در سال هزار و نه صد و پانزده به دست ترکان عثمانی صورت گرفته هر ساله در این مکان در روز بیست و سه آوریل مراسم برگذار می ‌شود که مردم ( ارامنه ) جمع شده و شمع روشن می ‌کنند و یاد شهدای ارمنی را گرامی می‌ دارند.

چاپچانه کلیسای وانک پشت این بنا واقع شده ، که البته چند سالی است که به چاپخانه تبدیل شده‌ است . شایان ذکر است که اولین چاپخانه ایران و خاورمیانه در این مکان تأسیس شد . در سال ۱۶۴۰ به سرکردگی پیشوای مذهبی کلیسای وانک خلیفه خاچاطور کساراتسی چاپخانه‌ ای دایر شد ( در کلیسای وانک ) این شخص ماشین چاپ و حروف چاپ را خود شخصا ساخت و در سال ۱۶۴۱ کتابی با مضمون شرح حال پدران روحانی به چاپ رساند . هنوز هم چند نسخه از این کتاب در موزه کلیسای وانک وجود دارد که البته از لحاظ چاپ و کاغذ مرغوب نیست ولی برای چاپ کنندگان آن افتخار بزرگی است. در زمان کوچ بزرگ ، ارامنه همه چیز خود را جا گذاشتند و به ایران آمده ‌اند ولی تنها چیزی که نتوانستند از آن چشم پوشی بکنند کتاب هایی بود که در خانه‌ های خود داشتند ارامنه با تحمل زحمات فراوان کتاب های زیادی را با خود به ایران ( اصفهان ) آوردند این کتاب ها تنها ثروتی بود که همیشه برای ارامنه باارزش بود و هست .

در سال ۱۷۷۰ تا ۱۷۹۰ در آن هنگام که ارمنیان و به ویژه پیشوایان مذهبی کلیسای وانک مورد آزار و اذیت قرار گرفتند کتاب های زیادی به خاطر بدست آوردن تفنگ و باروت فروخته شدند ولی بعد از گذشت سال ها وقتی وضع به حالت عادی برگشت دوباره این کتاب ها جمع ‌آوری شدند و در سال ۱۸۸۴ قسمتی از کلیسای وانک ( محوطه کلیسا ) را به کتابخانه اختصاص دادند یعنی کتابخانه ‌ای بنا کردند و گنجه‌ های چوبی برای آن ساختند تا بتوانند از کتاب ها نگهداری کنند که این کتابخانه و گنجه‌ های چوبی آن در حال حاضر وجود دارد . شایان ذکر است تمام این کتاب ها کتاب های خطی هستند که روی پوست نوشته شده ‌اند. در سال ۱۸۴۴ بارون مانوک هورداینان جلفایی یک ماشین چاپ عالی را که گرانقیمت نیز بوده را از اروپا به اصفهان می ‌آورد که این ماشین چاپ در حال حاضر در موزه کلیسای وانک نگهداری می‌ شود و اولین کتاب را که با این ماشین در کلیسای وانک به چاپ رساندند زبور داوود بود که تنها نسخه باقیمانده از آن در کتابخانه بولئان آکسفورد محفوظ است.

موزه کلیسای وانک در سال ۱۸۷۱ ساخته شد. بعد از کتابخانه موزه این کلیسا قرار دارد . این مکان محل نگهداری اجناس گرانقیمت و نایابی است که در دنیا نظیر آنها وجود ندارد باید گفت که بیشتر این اموال گرانقیمت و نایاب به وسیله مردم هدیه شده‌ اند که اهدای این اموال بیشتر برای آن بوده که جایگاه مناسبی برای یادگار های گذشتگان وجود داشته باشد تا آیندگان بدانند پدرانشان که بودند و چه کردند. در این مکان از انجیل‌ های زیبایی نگهداری می ‌شوند که یکی از آن انجیل ها کوچک ‌ترین انجیل دنیا است که با هفت زبان نوشته شده و هفت گرم وزن دارد. داخل کلیسا و تمام دیوارهای اطراف و جوانب آن از تزئینات نقاشی رنگ و روغن و آب طلا به سبک ایرانی و تصاویری از زندگی حضرت مسیح (ع)  متاثر از نقاشی ایتالیایی تزئین شده است. برج ناقوس روبروی در اصلی کلیسا به سبک ایرانی است و در زمان شاه سلطان حسین ساخته شده است .

اطلاعات تکميلي

  • تصاویر تفریحی: تصاویر تفریحی
خواندن 1373 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 19:35

تماشاخانه تصویر

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.