پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 18:57

هشت‌ بهشت (استان اصفهان)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عمارت هشت ‌بهشت یکی از عمارت ‌های تاریخی موجود در شهر اصفهان و به ساخت رسیده در دوران صفویان است. از کلیه کاخ های با صفا و کلاه‌ فرنگی‌ هائی

که در این دوره در کنار چهار باغ احداث شده بود فقط کاخ هشت بهشت باقی مانده ‌است. عمارت هشت ‌بهشت - که روزگاری زیبا ترین کاخ عالم هم نامیده می ‌شد - در سال ۱۰۸۰ هجری و به روزگار شاه سلیمان صفوی در نزدیکی باغ بلبل ساخته شد. باغ وسیعی که عمارت در آن واقع شده جزئی از باغ بزرگ نقش جهان بوده‌ است که شاه اسماعیل اول احداث کرد و در زمان جانشینان او بخصوص شاه عباس اول به قطعات متعددی تقسیم شد. این بنای دو طبقه با طاق های زیبا و تزئینات فراوان یکی از نمونه‌ های درخشان معماری عصر صفویه به شمار می ‌رود . این قصر از همان ابتدای احداث « عمارت هشت ‌بهشت » « هشت به هشت » و « هشت در بهشت » نامیده می ‌شده ‌است. کاخ به شکل هشت گوش نامساوی و به طول ۳۰  متر و عرض  ۲۶  متر ساخته شده است. این کاخ در باغ بزرگی بنام باغ بلبل قرار داشته که مورد استفاده شاهزادگان دربار واقع می شده است. اطراف کاخ را سکویی کم ارتفاع فرا گرفته و طبقه اول بنا دو متر از کف زمین بلند تر است. راه ورودی کاخ از طریق پله هایی است که در طرف غرب و شرق ساخته شده است. اطراف کاخ ایوان هایی دارد که سقف آنها روی دو ستون چوبی قرار گرفته است. از ایوانها وارد تالار هشت ضلعی کاخ می شوند. در چهار ضلع بزرگ تالار، اتاق های متعددی به طور قرینه واقع شده اند. سقف تالار هشتی گنبدی شکل است و در بالای گنبد قبه ای قرار گرفته که دارای هشت دریچه ی مشبک است.

سقف دارای مقرنس های بسیار زیبا که به وسیله ی آیینه و نقاشی تزیین شده است. طاق نماهای بیرونی کاخ با کاشی ها ی هفت رنگ همراه با نقش پرندگان و حیوانات تزیین شده است. در ایوان های شمالی و جنوبی  حوض مروارید و حوض کاشی وجود دارد و در گنبد مرکزی حوض سنگی زیبایی وجود دارد. بخش مرکزی کاخ به صورت چهار صفه ساخته شده و ایوان آن رو به شمال است. سقفی که بر فراز این بنای ۴ صفه استوار است پوشیده از مقرنس‌ های گچی خوش رنگ و خوش طرح است. اتاق های طبقه اول در چهار گوشه عمارت تزئیناتی از گچبری و نقاشی دارند. در طبقه دوم عمارت نیز مجموعه ‌ای از رواق ‌ها و اتاق ها و طاق ها و پنجره ‌ها بر زیبائی آن می‌ افزایند. این طبقه به راهرو ها و اتاق های متعددی تقسیم شده که هر یک تزئینات خاصی دارند. در برخی حوض آب و در بعضی بخاری ‌های دیواری تعبیه شده ‌اند. دیوار ها را نیز آینه ‌های فراوان می‌ پوشانیده‌ اند. تمام سقف‌ های کاخ را نیز موزائیک ‌های بسیار عالی پوشانیده و دالان ها و غلام‌ گردش‌ های بسیار زیبا و هماهنگ ، آنها را احاطه کرده‌ اند.

آنچه در این عمارت حائز اهمیت است ارتباطی است که میان فضا ها و قسمت ‌های مختلف آن پدید آمده ‌است. این ارتباط باعث شده تا این عمارت در عین تنوع و گوناگونی و تعدد فضا از وحدت و یکپارچگی و تزئینات قابل توجه برخوردار شود. تزئینات عمارت در دوران صفویه به حدی باشکوه و هنرمندانه بوده که سیاحان بسیاری زبان به تحسین آن گشوده ‌اند. متأسفانه امروز از نرده‌ های چوب زرنگار و قاب ها و جام‌ های بلور و آلت‌ های شیشه ‌ای رنگارنگ ظریف اثری بر جای نمانده ‌است چرا که در دوره‌ های بعد از صفویه و بخصوص در عصر قاجاریان تغییرات بسیاری در آن داده شده ‌است. این تغییرات به حدی است که برخی از سیاحان آن را از دوران قاجار به حساب آورده ‌اند. در اواخر دوران قاجار عمارت هشت بهشت به مالکیت خصوصی اشخاص در آمد و از زیور های نفیس و گران بهای دوره صفویه عاری گردید بطوری که امروز از آن همه شکوه و فریبندگی داخل کاخ و آب نماها و جوی ‌های آب روان اثری بر جای نمانده‌ است. با همه دخل و تصرفات زیبایی صفوی این بنا بر جای مانده ‌است چنان که آندره گدار باستان ‌شناس و ایران ‌شناس می ‌گوید:

کاخ هشت ‌بهشت با تالاری که از هر سو باز است و با چهار عمارت کلاه‌ فرنگی در چهار گوشه خود هنوز هم ترکیب اصلی و مختصری از لطف و ملاحت روزگاران گذشته را حفظ کرده ‌است.

ذکر این نکته مناسبت دارد که تزئینات این کاخ هشت‌ گوشه که نشانه روحیه معماری و تزئینات اواخر دوره صفوی است به همراه ساختمان آن که میان باغ واقع شده‌ است بعدها به فراوانی مورد تقلید قرار گرفته ‌است.

کلیه سیاحان و جهانگردانی که از اصفهان بازدید کرده و موفق شده ‌اند به درون کاخ هشت‌ بهشت راه یابند آن را بهترین بناهای دنیا نامیده ‌اند . یکی از آن ‌ها کاخ‌ هشت‌ بهشت را با عبارت ( فرح ‌انگیزتر از مجلل ‌ترین کاخ های ممالک اروپایی  توصیف کرده‌ است ).

تمامی سیاحان و جهانگردانی که از اصفهان بازدید کرده و موفق شدند به درون کاخ هشت‌ بهشت راه یابند آن را از جمله بهترین بنا های دنیا نامیده‌ اند.

اطلاعات تکميلي

  • تصاویر تفریحی: تصاویر تفریحی
خواندن 1378 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 09:33

تماشاخانه تصویر

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.