یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 09:33

مسجد امام ( استان اصفهان )

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بنای این مسجد كه در جنوب میدان نقش جهان است از ابنیه زمان شاه عبّاسی اوّل صفوی است كه در فاصله سال های 1021 تا 1014 هجری قمری

ساخته شده، ساختمان این مسجد از لحاظ معماری و كاشیكاری و حجّاری و عظمت گنبد و مناره های بلند آن از شاهكار های قرن یازدهم هجری به شمار می رود.

 تزئینات كاشیكاری مسجد در زمان جانشینان شاه عباس به تدریج تكمیل شده است ، كتیبه سر در اصلی مسجد بر روی كاشی معرق و به خط ثلث علیرضا عباسی و مورخ به سال 1025 هجری است.

در زیر این كتیبه، كتیبه دیگری به خط ثلث نصب شده كه معرف نام معماری بنّا « استاد علی اكبر اصفهانی » و مباشر ساختمان مسجد بنام « محب علی بیگالله » است. در سر و جلو خان مسجد كتیبه های دیگری نیز جلب توجه می نماید. كاشیكاری معرق و خشتی هفت رنگ آن با پیچ فیروزه كاشی و مقرنس های درون سر در جزء زیباترین هنر كاشیكاری عهد صفوی به شمار می رود .

در نقره مسجد دارای اشعاری به فارسی از دوران شاه صفی است، كه بنا به حساب حروف ابجد متعلق به سال 1046 هجری قمری است. در دهلیز زیبای مسجد سنگاب بزرگ تاریخی واقع شده، این مسجد جزء مساجد چهار ایوانی است، كتیبه ایوان بزرگ و گنبد عظیم آن به خط عبدالباقی تبریزی است، در گنبد و بر بالای محراب كتیبه ای به خط « محمد صالح اصفهانی » به تاریخ 1038 هجری نقر شده، كتیبه های متعدد دیگری در چهلستون شرقی و گنبد جنوبی و سایر قسمت های مسجد بر روی كاشی معرق و خشت نوشته شده است، بر روی سنگاب چهلستون غربی كتیبه منظومی به خط نستعلیق نقر شده كه متعلق به زمان شاه سلیمان صفوی و مورخ به سال 1095 هجری است.

در این مسجد فرامین متعددی از دوران شاه عباس اول بر روی الواح سنگی نقر و نصب شده است. در دو زاویه صحن مسجد بنای دو مسجد بنای دو مدرسه سلیمانی و ناصری جلب توجه می نماید. مدرسه سلیمانی متعلق به زمان شاه سلیمان صفوی و مورخ به سال 1087 هجری است، مدرسه دیگری كه بنای آن هم متعلق به دوره صفوی است به علت تعمیراتی كه در زمان ناصرالدین شاه قاجار در آن به عمل آمده ، به نام ناصری شهرت یافته است، در این مدرسه دو تاریخ سال 1077 و 1095 هجری ثبت شده است.

گنبد عظیم كاشیكاری دو پوشه مسجد و دو مناره مرتفع ( ارتفاع این دو مناره 48 متر می باشد ) جنبین آن دارای كتیبه هائی نیز می باشد و تاریخ پایان كتیبه گنبد سال 1037 هجری است . بلندی گنبد در حدود 54 متر است، حد فاصل مابین دو جدار داخلی و خارجی گنبد دو پوشه به طور تقریب در حدود 15 متر است. در این مسجد فرامین و الواحی از زمان قاجار نصب شده است. همچنین لوحه ای كه حاكی از تعمیرات كلی گنبد و كتیبه ایوان بزرگ و سایر اصلاحات آن به سال 1328 خورشیدی است در مسجد نصب شده است.

از نكات‌ جالب‌ توجه‌ این‌ مسجد ، انعكاس‌ صوت‌ در مركز گنبد بزرگ‌ جنوبی‌ آن‌ است‌. ارتفاع‌ گنبد مسجد ۵۲ متر و ارتفاع‌ مناره‌ های‌ داخل‌ آن ‌۴۸ متر و ارتفاع‌ مناره‌ های‌ سردر آن‌ در میدان‌ نقش‌ جهان ۴۲ متر است‌ . قطعات‌ بزرگ‌ سنگ‌ های‌ مرمر یكپارچه‌ وسنگاب ‌های‌ نفیس‌، از دیدنی های‌ جالب‌ این‌ مسجد است‌.

كتیبه سر در مسجد به خط ثلث غلیرضای عباسی و مورخ به سال ۱۰۲۵ حاكی از آن است كه شاه عباس این مسجد را از مال خالص خود بنا كرده و ثواب آن را به روح جدا اعظم خود شاه طهماسب اهدا نموده است.

در ذیل این كتیبه به خط ثلث محمد رضا امامی، كتیبه دیگری نصب شده كه به موجب آن مقام معماری و مهندسی معمار مسجد امام استاد علی اكبر اصفهان و ناظر ساختمان محب علی بیكالله تجلیل شده است. مسجد امام یكی از شاهكارهای معماری و كاشیكاری و حجاری ایران در قرن یازدهم هجری است و آخرین سال تاریخی كه در مسجد دیده می ‏شود سال ۱۰۷۷ هجری یعنی آخرین سال سلطنت شاه عباس دوم و ۱۰۷۸ هجری یعنی اولین سال سلطنت شاه سلیمان است و معلوم می‏ دارد كه اتمام تزیینات مسجد در دوره جانشینان شاه عباس كبیر یعنی شاه صفی و شاه عباس دوم و شاه سلیمان صورت گرفته است.

كتیبه‏ های مسجد شاهكار خطاطان معروف عهد صفویه مانند علیرضا عباسی و عبدالباقی تبریزی و محمد رضا امامی است. تزیینات عمده این مسجد از كاشیهای خشت هفت رنگ است. در مدرسه جنوب غربی مسجد قطعه سنگ ساده‏ای به شكل شاخص در محل معینی تعبیه شده است كه ظهر حقیقی اصفهان را در چهار فصل سال نشان می‏ دهد و محاسبه آن را شیخ بهائی دانشمند فقیه و ریاضیدان معروف عهد شاه عباس انجام داده است.

خواندن 542 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 10:02

تماشاخانه تصویر

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.