پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 18:28

سی و سه پل (استان اصفهان)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سی‌ و سه‌ پل یا پل الله ‌وردی خان یا پل جل روی زاینده رود در شهر اصفهان زده شده‌ است. این پل که شاهکاری بی همتا از آثار دوره پادشاهی شاه عباس یکم است،

به هزینه و بازبینی سردار سرشناس او الله وردی خان بنا شده ‌است. نام‌ های دیگر این پل «سی و سه پل» و «پل سی و سه چشمه» و «پل چهار باغ» و «پل جلفا» و سرانجام «پل زاینده رود» است. تاریخ بنای این پل را شیخ علی نقی کمره ‌ای شاعر زمان شاه عباس در شعری به گونه ماده تاریخ، سال ۱۰۰۵ هجری به حساب آورده‌ است و این سال، درست هم ‌زمان با روزهایی است که خیابان بی ‌همتای چهار باغ هم ساخته شده ‌است. این پل ۲۹۵ متر درازا و ۱۴ متر پهنا دارد و درازترین پل زاینده رود است. در دوره صفویان مراسم جشن آبریزان یا آب ‌پاشان در کنار این پل صورت می‌گرفته ‌است و در سفر نامه‌های جهانگردان اروپایی آن دوران اشاراتی به برگزاری این جشن شده ‌است. ارامنه جلفا هم مراسم خاج ‌شویان خود را در محدوده همین پل برگزار می‌کرده‌ اند. این پل در گذشته چهل چشمه داشته ولی اکنون سی و سه چشمه بیشتر ندارد. در طرفین پل، معبر باریک مسقفی است که در سراسر طول پل دیده می‌شود. سی و سه پل دارای یک پیاده رو برای گردش در بالا و یک پیاده رو در پایین است.

پیاده رو پائین گذرگاه مسقفی است که میان پایه‌های مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ایجاد شده است. در دوران صفویه جشن «آبریزان» یا «آبریزکان» در کنار زاینده رود و در نزدیکی این پل برگزار می‌شده است. در این جشن که در ۱۳ تیرماه هر سال برگزار می‌شد مردم با پاشیدن آب و گلاب روی یکدیگر در این مراسم شرکت می‌کرده‌اند. مصالحی که در ساخت سی و سه پل به کار رفته، آجر در قسمت فوقانی و سنگ در طبقه تحتانی پل است. پل الله وردیخان که در سال ۱۰۱۱ هجری بنا شده است از آثار مشهور اصفهان است که اکثر سیاحان و جهانگردان به توصیف آن پرداخته‌اند.

اطلاعات تکميلي

  • تصاویر تفریحی: تصاویر تفریحی
خواندن 1352 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 18:57

تماشاخانه تصویر

ساز سفر پاسارگاد

وب سایت اطلاع رسانی گردشگری فکر سفر

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مجموعه ساز سفر پاسارگاد می باشد.